European WWOOF meeting 2011

26.5.2011

European WWOOF meeting 2011Západočeská obec Valeč bude ve dnech 25.-29. května 2011 hostit na 50 reprezentatnů systému WWOOF, který propojuje ekologické farmy s dobrovolníky. Zástupci evropských koordinačních organizací se co dva roky scházejí k několikadenní intenzivní práci vedoucí ke zlepšení vzájemné komunikace i efektivnějšímu oslovování potenciálních účastníků dobrovolnické výměny. Letošek byl vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví, proto se během setkání uskuteční i akce otevřené veřejnosti, kde toto téma akcentováno.

Existují lidé ochotní pracovat na farmě jen za stravu a byt na konto toho, že farma zachovává principy ekologického přístupu k hospodaření. Tento dobrovolnický potenciál dal vzniku hnutí rozpoznaného v Anglii v sedmdesátých letech. Od té doby se pod šifrou WWOOF překládané jako "celosvětové příležitosti na ekologických farmách" rozšířil po celém světě. Evropské státy mají své národní organizace již dlouhá léta, nové vznikají v Asii a Jižní Americe. Pro Českou republiku propojuje dobrovolníky s hostitelskými farmami občanské sdružení AREA viva. Letošní středobod WWOOFingu leží v západočeské barokní vesničce Valeč, kde se poslední květnový víkend uskuteční pracovní setkání všech evropských WWOOF koordinátorů.
"Výměnný systém WWOOF šíří povědomí o pozitivech šetrného přístupu k přírodě a krajině." tvrdí ředitelka občanského sdružení AREA viva Ing. Lenka Veselá a pokračuje: "na farmě dochází k intenzivní kulturní výměně mezi dobrovolníkem, rodinou farmáře a často i místními obyvateli. Spájí se tak ekologické zemědělství s udržitelným cestovním ruchem."
Co přesně se pod zmíněnými slovními spojeními skrývá, rozvedou organizátoři pracovního setkání během komponovaného koncertního vystoupení v čerstvě zrekonstruovaném zámeckém kostele Nejsvětější Trojice ve Valči. Smíšený kvartet Transitus Irregularis zde 26. května od 20:00 zmixuje žánry klasiky, happy hardcore a jazzu. Pořádání koncertu je možné díky finanční podpoře Visegrádského mezinárodního fondu a vřelého pochopení správy Státního zámku Valeč.

Kontaktní informace:
Mgr. Vojtěch Veselý, mobil: 775272678, e-mail: vojtech@areaviva.cz, http://www.areaviva.cz

Poznámka pro editory:
Organizace AREA viva byla založena v roce 2001 za účelem podpory trvale udržitelných forem zemědělství, rozvoje venkova a propagace ekologického zemědělství v České republice. Od roku 2002 je členem mezinárodního systému výměny dobrovolníků na ekologických farmách WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) se sídlem ve Velké Británii.
Od roku 2002 organizace začala aktivně působit také v oblasti environmentální výchovy a to především prostřednictvím exkurzí pro základní školy na ekologické farmy. Tyto aktivity se od roku 2009 přesouvají spolu se změnou sídla sdružení do západních Čech.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKCE   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic