Evropané proti GMO

9.12.2010

Evropané proti GMOPrvní evropská občanská iniciativa předložena Komisi Brusel, 9. prosince 2010,


Milion Evropanů požaduje moratorium na geneticky modifikované plodiny

  Organizace Avaaz a Greenpeace dnes předali komisaři pro zdraví Johnu Dallimu historicky první evropskou občanskou iniciativu. Tato iniciativa je součástí Lisabonské smlouvy a umožňuje, aby milion občanů vyzval Evropskou komisi ke změně evropského zákona   Petice žádá Komisi, aby přestala povolovat geneticky modifikované (GM) plodiny do doby, než bude ustavena nová nezávislá etická a vědecká autorita, která vyhodnotí jejich dopady. To je plně v souladu s jednohlasným požadavkem 27 ministrů životního prostředí z roku 2008, který volal po reformě Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.  Petice byla vyhlášena záhy poté, co Komise udělila v březnu 2010 povolení pěstovat GM brambor s přítomným markerovým genem antibiotické rezistence, a to navzdory vážným obavám vědců. Jen o sedm měsíců později v září ji podepsal miliontý občan. Řada států již vznesla kvůli udělení povolení pěstovat GM brambor na Komisi žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Výkonný ředitel Avaazu (organizace, která svými on-line kampaněmi dává lidem možnost ovlivňovat politické dění na globální úrovni), pan Ricken Patel k tomu řekl: "Pro evropskou demokracii se jedná o obrovský krok vpřed. Občané Evropy předložili Komisi více než milion důvodů, proč by měla naslouchat veřejnosti a konat s opatrností spíše než hájit soukromé zájmy hrstky agrochemických společností, které se snaží ovlivnit budoucí obraz zemědělství v Evropě. Obrovská a rychlá odezva jasně ukazuje nadšení občanů pro využití tohoto nového nástroje, který oživí hlas demokracie v evropské politice."  Vedoucí evropské kanceláře Greenpeace Jorgo Riss k tomu dodal: "Dnes zazněl hlas milionu občanů. Nyní je morální i právní povinností je vyslyšet. Tato občanská iniciativa poslouží jako lakmusový test demokracie. Buďto EU zohlední obavy ohledně GM plodin anebo se přikloní na stranu lobbyistů chemického průmyslu. Evropané požadují bezpečné potraviny a trvale udržitelné zemědělství, což EU stále ještě nedokáže zajistit. Dokud nezávislí odborníci neprozkoumají otázku bezpečnosti GMO, mělo by být zastaveno udělování povolení na veškeré GM plodiny. "

Poslanec Evropského parlamentu pan Gerald Haefner doplnil:  "Lisabonská smlouva zaručuje občanům právo na tuto iniciativu. Jsem potěšen, že toho již občané využili, jak názorně ukazuje tato společná petice Avaazu a Greenpeace Teď už je to jen na Evropské komisi, aby ji jakožto první takovouto občanskou iniciativu od vstupu Lisabonské smlouvy v platnost náležitě zohlednila."  Na oslavu předání petice se zástupci Avaaz a Greenpeace sešli s komisařem Dallim a prohlédli si trojrozměrný obraz pole vytvořený světoznámým výtvarníkem Kurtem Wennerem před sídlem Evropské komise v budově Berlaymon.   

Originální text v angličtině a další informace

Autor: Lenka Navrátilová   |   Sekce: AKCE   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic