Hlína ve vlasech.. i taková byla Víkendovka na biostatku ve Valči

23.10.2014

Hlína ve vlasech.. i taková byla Víkendovka na biostatku ve ValčiNa víkendovkách tamjdemů si cením leccos, mj. to, že sestaví i hodnotící report. Takže z něj čerpám: Na Víkendovce 10.-12.října jsme se na biostatku ve Valči zapojili do práce neziskové organizace AREA viva a dobrovolnickou energii jsme tentokráte zasvětili navíc ještě projektu 72 hodin. Sešlo se nás 8 dobrovolníků z různých koutů světa i Česka a společně jsme prožili víkend nabytý zajímavou prací, novými zážitky a pro mnohé i životními zkušenostmi…

V sobotu ráno nám Vojta z biostatku představil činnost organizace, svoje děti, ženu, maringotky, život v jurtě... a samozřejmě pracovní úkoly. Celou sobotu jsme prožili venku, a to i u vynikajících jídel, která se podávala v letní kuchyni. Někteří sbírali ovoce a pomáhali s moštováním, jiný tým projektoval a stavěl schody, někdo čistil kůru ze stromu a hloubil základy na bytelnou bránu pro vjezd do statku. Při tom všem ovšem létalo vzduchem bláto, okolo pobíhali bosí lidé a farmářova dcerka a tu i tam nějaká ovce. V posledním pracovním týmu si někteří dobrovolníci vyhrnuli nohavice a prošlápli hlínu, slámu a ovčí bobky tak, že vznikla hliněná omítka prvotřídní kvality. Prý je tato směs dobrá na pleť a nesmrdí…!(?) No, ti, kdo si v hmotě následně namáčeli ruce a s nebývalou vervou až radostí plácali směs na zeď … si myslí, že tak trochu ty bobky smrdí… Nicméně jsou výborným pojivem a nám se během dne podařilo omítnout stěny budoucího bio obchodu a infocentra statku.
Při společném fotografování na konci dne se strhla blátivá bitva … hlína ve vlasech nebyla výjimkou. Někdo se umyl v dešti, někdo v rybníce a někdo dokonce ve VANĚ! Večer jsme pak v teple, v infocentru valečského zámku jménem Prádelna, hráli Osadníky a Carcassonne.
V neděli už jsme jen chodili. Nejprve na výlet po okolí, pak na vlak do vesničky jménem Libkovice, kde by vlakovou staničku v polích nezkušený dobrovolník jen těžko hledal. Prošlápli jsme se krásně, a cestou jsme nabrali i skvělá jablka.
Vojtovi, Lence a Petrovi z biostatku ve Valči moc děkujeme za skvělý víkend, zajímavou a zábavnou práci a pohostinnost. Budeme se těšit na viděnou opět na jaře, kdy se chystáme pokračovat v hliněných lázních a omítnout další část nového domku, kde jednou bude mimojiné i sklad mléka, výrobna sýrů a moštárna.
Teď zase já: Markéto, Štěpáne a Tamjdemáci, díky. A také jsem si všiml, že máte na FB novou profilovou fotku. Také se mi líbí, takže vystavuji. VoVes.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKCE   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic