Mladý styl pro zdravou Evropu

11.2.2010

Mladý styl pro zdravou EvropuOd 9. do 18. července 2010 se konala českoněmecká výměna.

Tématem byla příroda a ochrana životního prostředí...

Pobytovou základnou pro výměnu byla ekofarma „biostatek“, což do jisté míry určilo tematické zaměření programů. Na kulise faremního provozu uzpůsobeného k výchovným aktivitám se účastníci dozvídali o původu potravin a dalších produktů denní potřeby, setkávali se s hospodářskými zvířaty a objevovali obojživelníky a plazy v hromadách kamení nebo okolních tůních. Formou zážitkové pedagogiky se vzdělali v oblasti zdravého životního stylu. Zároveň se projevilo, že izolované snahy o napravení nežádoucího stavu nemusí být v globálu tak efektivní, jako koordinované a politicky podporované udržitelné využívání přírodních zdrojů. Tématem bylo propojování chráněnných oblastí a význam celoevropského systému NATURA 2000.

 

Místem výměny byla obec Valeč v podhůří Doupovských hor a v bývalých Sudetech. Na téma odsunu německého obyvatelstva se účastníci výměny dostali do kontaktu s místními obyvateli, většinou poválečnými dosídlenci.


Projekt vytvořil aktivizační prostředí, ve kterém se mazaly rozdíly mezi mladými lidmi z různých kultur, prostředí a sociálních vrstev. Účastníci výměny na většině aktivit spolupracovali nebo pracovali ve smíšených skupinách. Během jednotlivých komponent programu účastníci získali povědomí o různých formách ekologického užívání krajiny, extenzivní pastvě ovcí, včelařství, biotopovém sadaření, zájmu o živočichy se zvláštním ohledem na obojživelníky a způsobech, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody.

Tím, že se výměny účastnila mládež z Německa a Česka, částečně padly jazykové bariéry. Společnými pěšími výlety, pracovním nasazením, službami při obstarávání denních potřeb (vaření, úklidy, příprava dřeva...), smyslovými vjemy atd. se vytvořil společný pocit sounáležitosti nezávislý na národě a řeči.

 

Dojmy z léta v digitální podobě.

Výměna se konala s podporou programu Mládež v akci.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKCE   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic