Salon SocInGr na Zemi živitelce - o přívětivosti evropského venkova

17.8.2017

Salon SocInGr na Zemi živitelce - o přívětivosti evropského venkovaZemě živitelka představuje krásu a budí dojem, že venkov rozkvétá. Salon SocInGr tento pohled lehce zproblematizuje a ukáže, že existují i tíživá témata. Po představení tří komunikovaných oblastí se rozptýlíme ke kulatým stolům se SocInGr občerstvením. Každý stůl bude mít své téma a stanoveného odborníka. Některé stoly budou česky, jiné anglicky a možná i maďarsky či polsky, poněvadž Salon ze svého fondu podpořil Visegrad. Krátké SocInGr filmy o inkluzi na venkové budou česky nebo s titulky.

Salon SocInGr

24. srpna 2017, 10:00-11:30hod
České Budějovice, pavilon Z
Social Integration in Green: kterak malé, hezké, zdravé, užitečné a ohleduplné farmaření pomáhá venkovským komunitám i městům. 
 
"Země živitelka je největší a nejvýznamnější agrosalón svého typu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku. V jeho rámci se každý rok objeví vždy to nejzásadnější a nejzajímavější ze zemědělství a rovněž vývoj, výzkum a jeho expanze směrem k  budoucnosti."
Na Salon SocInGr není třeba se registrovat, ale je třeba přijít. Kdo by svou účast na Salonu podmiňoval volňáskem na Zemi Basket agro-fair, ať se mi ozve, kontakt dole.
 
Sociální zemědělství
Sousloví "Social Integration in Green" můžeme přeložit jako začleňování do společnosti v zeleném. Zelená reprezentuje venkov se svými zemědělskými činnostmi, pohlednou krajinou, zdravým životním prostředím... a začleňování poukazuje na to, že ne každý se o sebe postará sám bez pomoci odborné asistence nebo asistence úřadů. Zvláště na venkově může být těžší vést plnohodnotný život pro osoby zdravotně postižené, trestance, seniory, matky samoživitelky, absolventy... Zemědělské prostředí nabízí podobně široký vějíř aktivit k zapojení lidí s podobně širokým vějířem nedostatků nebo přebytků. Salon SocInGr poukáže na tzv. příklady dobré praxe: představí funkční propojení faremního světa se sociálním.
 
Dostupnost půdy
Jakákoli podpora zemědělství přichází vniveč, když není, kde správné agrotechnické postupy uplatňovat. Správnost znamená bez destruktivních nároků na krajinu, životní prostředí a místní komunitu. Vysoká náročnost získání byť několika hektarů zemědělské půdy k legálnímu užívání je jednou z nejpalčivějších bolestí dnešních nejen českých a evropských, ale celosvětově venkovských komunit. Salon SocInGr téma rozvede, podloží demografickými daty a předestře možné scenáře budoucího vývoje, včetně těch veskrze pozitivních.
 
CAP
Společná zemědělská politika určuje oblasti podpory pro zemědělský sektor, čímž formuje venkovské oblasti. Programový dokument pro období 2020-25 se tvoří a je možné ovlivnit jeho vyznění jak pro Evropu coby celek, tak na národní úrovni. Program rozvoje venkova může pro živý venkov navrhnout prospěšná i zdrcující řešení. Během Salonu SocInGr se podělíme o novinky z této politické i odborné oblasti. Těšíme se na účast stakeholderů a decision-makerů.
 
Odborníky na jednotlivá témata představíme jen jak nám své zapojení potvrdí.
 
Salonu předchází setkání Poláků, Slováků, Maďarů a Čechů na sociální ekofarmě Biostatek ve Valči. Nejen, že tam budou přípravovat prezentace a exchange experience pracovat na projektových výstupech. Oni se tam také setkají s cílovkou sociálně zemědělských programů při stavbě udírny a přípravě občerstvení. Abychom nekázali vodu při pití vína.
 
Kontaktní osoba: Vojtěch Veselý, 775272678, vojtech@areaviva.cz

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic