Třetí Férová snídaně v Kadani, první ve Valči

28.4.2014

Třetí Férová snídaně v Kadani, první ve ValčiKadaň je progresivní městečko v severozápadních Čechách, které nejen že jako jedno z prvních přejmenovalo svůj rynek na Václava Havla, ale také na svých hradbách tradičně hostí Férovou snídani. Valečská náves se Havlova nejmenuje, ale férová snídaně tam v zámeckém parku za pár týdnů zažije svou premiéru. Tentýž den co v Kadani, v Krásném Dvoře a asi i v Praze: 10. května 2014. Máte na výběr... Kadaňskou akci pořádá Lea Josífková, členka AREA viva, Valečskou zase Míša Černá, taktéž členka. To jsme, panečku, aktivní. Lea ze statku Hořenice navíc sestavila text. Díky.

Milí příznivci všeho dobrého, chutného, vyznavači odpovědného přístupu k životu a pochopitelně online návštěvníci biostatkového webu,
co děláte druhou květnovou sobotu?
Za a) už máte svůj program a ani za nic jej nezměníte,
za b) férově snídáte ve Valči,
za c) rádi byste férově posnídali, ale Valeč máte trošku z ruky a
za d) ještě nevíte?

Jestli jste odpověděli za b), fajn! Jestli za c) a je vám bližší Kadaň než Valeč (samozřejmě co do vzdálenosti a dopravní dostupnosti, že ano), zvu vás tímto na Férovou snídani do Kadaně. A jestli jste odpověděli d), zvu vás také. A vlastně i ti, co už mají v plánu za a), by se mohli nad sebou zamyslet a dorazit do Kadaně. Individuálnímu plánování ještě učiníte zadost, ale Férová snídaně, ta je v roce jen jedna.
O co jde? Férová snídaně je piknik ve veřejném prostoru. To se takhle ráno probudíte, uchopíte piknikový koš a do něj naskládáte dobroty. Ale pozor. Ty dobroty by tentokrát měly splňovat určitá kriteria. Při jejich přípravě byste měli v maximální možné míře využít fairtradové, bio a lokální produkty. Cílem férového snídání je totiž vyjádření podpory malopěstitelům ze zemí globálního Jihu (fairtrade), těm, co „hnojí v noci“ (biozemědělcům, apropos, hloupější vtip jsem dlouho neslyšela) a těm, co produkují potraviny ve vašem regionu (lokálním zemědělcům).
Po příchodu na snídací místo – v Kadani letos úžasně pod kvetoucími jírovci před kulturním domem Střelnice – se pozdravíte s organizátory (tj. s Lucií a se mnou), zapózujete fotografům a zuřivým reportérům z lokálních novin a pak už jen konverzujete, nabízíte své dobroty, ochutnáváte od jiných, vaše děti vybarvují férové omalovánky a dopoledne ubíhá v příjemné atmosféře.
V Kadani jsme ji zažili už dvakrát. Budete u třetího setkání?
Za organizační tým se těší a srdečně zve Lea z hořenického statku, členka AREA viva.
Více informací naleznete na www.ferovasnidane.cz a na fb profilu kadaňské snídaně (k proklikání na zmíněném webu) a fb Statek Hořenice. Fairtradové a biopotraviny zakoupíte v Kadani například v DM drogerii nebo v Kauflandu. A o tom, že si ve valečské Prádelně můžete dát férové kafe, už víte ;-)?

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic