Karlovarský kraj opět podpořil EVVO programy

21.11.2015

Karlovarský kraj opět podpořil EVVO programykde jinde, než na svém území. Bezva. Jedná se o letitou, spolehlivou, podpůrnou a funkční spolupráci. Mnohostrannou spolupráci, do které se rok co rok zapojují všechny mateřské, základní i střední školy Karlovarského kraje. Wow. A také místní autobusoví dopravci, tím pádem se nám na poli environmentální výchovy propojuje veřejná správa s neziskem i komercí. A o čem ten článek tedy bude?

Náš spolek zajistil 39 hodin (60min) terénních EVVO programů pro 13 skupin školních a předškolních dětí z 11ti vzdělávacích institucí působících v Karlovarském kraji. V součtech se jednalo o 349 dětských klientů, pár desítek pedagogických a výchovných pracovníků, rodičů a dobrovolníků. Celkem 1.047 hodin programu.
Místem realizace byla ekologická, pedagogická a sociální farma Biostatek ve Valči. Kulisu i ilustrační zázemí vzdělávacího procesu poskytly zejména činnost kolem ovcí (střihání ovce, paznehty, dojení, diskuse o synantropii ovcí jakož i vliv malých přežvýkavců na přírodní rozmanitost...), aktivní zpracování ovčí vlny (diskuse o cestě vlny z ovšího těla na lídská záda + mykání, filcování, předení) a kolem včel (nahlížení do úlu, diskuse nad úlohou včel na českém venkově, v případě počasí ochutnávání medu, propolisu a vosku přímo z čerstvě vytaženého rámku). Dle věku dětí jsme během průběhu programu a závěrečné evaluace kladli důraz na upevnění pozitivního vztahu k přírodě (nejmladší děti), ekologické děje a zákonitosti či environmentální problémy a konflikty jsme probírali se staršími a vztah k místu jsme budovali při návštěvě místní MŠ a ZŠ Valeč.

Logo Karlovarského kraje. Možná 2009, fakt dávno, jsme seděli u kulatého stolu pořádaného referátem životního prostředí a zemědělství. Setkání svolala Eliška Vršecká, abychom našli smysluplný model podpory rozvoje EVVO. Od té doby jde část krajského rozpočtu dopravcům, kteří vozí školní děti po ekocentrech a pedagogických farmách, po interkativních programech v terénu, po zážítcích s vysokou vzdělávací dimenzí, po ochutnávkách neformálních metod sdílení informací, po knowledge-skills-competence příležitostech v kulisách karlovarského venkova. Děkujeme, podpory si vážíme a se členy pedagogického doprovodu účastníků našich programů si pochvalujeme, žena nás Kraj myslí, jakož i plynulost zařizování všeho včetně krásného počasí během akce. AREA viva, z.s. je příjemcem dotací z různých schémat, můžeme tedy porovnávat s neporovnatelným ale i porovnatelným. Administrace krajských finančních podpor z toho vychází parádně, je snadná, komunikace s krajem pohodlná, vlastně se rádi vídáme...

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic