Kterak bylo na dobrovolnickém pobytu v Polsku

22.1.2015

Kterak bylo na dobrovolnickém pobytu v PolskuSenior For European Future je název projektu, do kterého jsme dosud zapojili 9 osob ve věku nad 50 let. Evropská politicko-úřednická reprezentace vyhodnotila dobrovolnický potenciál "seniorů" jako žalostně nevyžuitý ačkoli nasnadě, takže se AREA viva s Agrinaturou (PL) formou projektové žádosti nabídla, že situaci lehoulince pozmění. Máme zde sklonek realizace a poslední místo pro třítýdenní cestu do Świerże Panki. Semtam se nás kandidáti ptají, co mají čekat, podáváme tedy referenci Michaely Navrátilové, která se účastnila loňské letní mobility...

Dobrý den,
přemýšlím, že bych se účastnila letošního pracovně poznávacího výjezdu. Dostala jsem na Vás doporučení a kontakt od Vojtěcha s tím, že byste mi mohla sdělit své zkušenosti z pobytu v Polsku. Zajímá mě například komunikace mezi zúčastněnými, zda lze komunikovat anglicky s cílem zlepšení. Dále účastníci pobytu - odkud jsou, práce a případně další program.
Budu ráda, když se se mnou podělíte o vaše zkušenosti a zážitky, zdravím, Jarmila.

Dobrý den, Jarmilo,
já jsem byla na tomto projektu vloni a byla jsem nadšená.
Byly jsme tam 3 Češky, 2 z Brna a já od Prahy, ale to je proměnlivé, kdo se přihlásí a "vyhovuje". Mezi sebou jsme samozřejmě mluvily česky, ale převážně i s Poláky, oni celkem rozumí, když se mluví pomalu. Je možné mluvit i anglicky, rusky a francouzsky. Angličtinu jsme si tedy trošku procvičili i v této komunikaci, ale hlavně po večerech z vlastní iniciativy. AREA viva s polskými hostiteli vytvořili CZ-PL-AJ slovníček na míru pobytových témat, což pomohlo. Angličtina nikomu nevadí, Tomek a Sonia z Agrinatury jsou VELMI DOBŘE vybaveni. Brzy dáte přednost česko-polštině, když všemu budete rozumět jak nářečí sousedního kraje. Jsou mimořádně milí a všestraně vstřícní, pokud vás domácí farmaření, ekoturistika a komunální společenské dění aspoň trochu zajímá, budete nadšení. Není se čeho bát, je to velmi lidské, ale vstřícnost se také od vás očekává. Není to nic náročného, ale ať se jim čas a námaha, se kterou vám upřímně přichystali co nejlepší program, vyplatí ve vaší pomoci v sezóních pracech na zahradě.
Bydlet budete v rodinném penzionu, horním patře rodinné vily, každá ve svém pokoji, k dispozici vy 3 koupelnu se záchodem. Rodina bydlí v přízemí, kde budete mít snídani podle dohody (švédský stůl). Rodina je milá, nenarušuje vaše soukromí, ale když komunikovat chcete, nedělají mrtvé brouky, jsou přirození.
Po snídaní jdete na farmu Tomka a Soni přes louku po pěšince (asi kilometr). Jsou sociolog a politoložka z Warszavy v létě hospodařící na této zeleninové farmě. Tam máte naprogramované užitečné aktivity, které se během pobytu musí splnit (navázat rajčata, zasít bazalku atd.) a mají i svůj vzdělávací rozměr. Oběd je na farmě s farmáři. Pokud rádi vaříte můžete, jsou vítány regionální recepty. Je to na dohodě. Odpoledne je většinou nějaký výlet. Některé jsou organizované, jiné nezávislé. Někdy jsou výlety nebo exkurze celodenní, pak se pracuje celý den, aby se splnil stanovený program. S tím vás seznámí, je to jako na výletě kombinovaném s brigádou. Je toho akorát, nenudíte se a nepředřete se. Tomek a Soňa jsou velmi milí. U nich máte také večeři. Je to s plnou penzí. Když jste na exkurzi, máte jídlo tam. Když jste na svém nezávislém výletě, zajišťujete si jídlo sami (program je 5x týdně) ale ráno máte snídani v ponzionu nebo si vezmete z penzionu balíček.
My jsme o víkendu využily nabídky místní ženské organizace se kterou jsme spolupracovali (jejich akce) na 2-denní výlet s cestovkou na hrady, zámky, lázně (bylo to moc hezké a cenově příznivé) a příště sami na Mazurské jezera.
Exkurze byly do skanzenu, botanické zahrady, na různé speciální farmy - kozí, červených krav a různé farmářské aktivity - farm. trhy, setkání regionálních farmářů s prodejem výrobků a grilovačkou, folklorní festival apod., také historická prohlídka okres. města s muzeem, koňská farma s projížďkou a také regionální seminář farmářských a eko a agroturistických aktivit. Také my jsme měli prostor se podělit o zkušenosti z Čech.
To je asi vše, co si vzpomínám. Vemte si plavky.
Přeji stejně hezký zážitek z pobytu, jako jsem měla já. Byly to krásné 3 týdny.
Michaela Navrátilová

A dovětek z AREA viva: Zájemci o dobrovolnický poznávací pobyt v Polsku, hlaste se!!!

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic