VÝSADBA STROMŮ

12.2.2009

VÝSADBA STROMŮKrajina v severovýchodním cípu nymburského okresu Středočeského kraje utrpěla díky velice dobré úrodnosti půdy a příznivým podmínkám vysokou intenzifikací zemědělství a v současné době se zde nachází již velmi málo dřevin. Vymizely aleje, sady, remízky a krajina se tak změnila v zemědělskou poušť, která silně podléhá erozi. Občanské sdružení AREA viva se od roku 2002 snaží tuto situaci napravovat znovuvysazováním stromů a keřů v oblasti. Ve výsadbě přihlíží jak na ekologickou vhodnost vysazovaných dřevin - jedná se o nížinu 220 – 290m.n.m., tak k původnímu stavu stromů a keřů, které v obci a okolí kdysi bývaly. Nejvíce vysazovanými druhy jsou lípy, duby, topoly, javory, hlohy, jeřáby; ze stromů ovocných pak jabloně, hrušně, třešně, švestky a ořešáky.

Výsadbu podpořila Nadace Partnerství  v rámci programu Strom života. Za její podporu děkujeme. 

Výsadba - klikněte pro zvětšeníSpolupracující organizace

Organizace spolupracuje s přilehlými obecními úřady, které dávají podněty pro místa výsadby a také se podílejí na výsadbě finančně;
do výsadby se zapojují pravidelně Sbory dobrovolných hasičů a myslivecká sdružení.

Kromě organizací se na výsadbě podílejí také soukromý sektor a to především soukromě hospodařící zemědělci, kteří vypomáhají při transportu Výsadba - klikněte pro zvětšení sazenic a při zálivce. Organizaci ve výsadbě stromů podpořila Nadace Vía a Nadace Partnerství.

Výsadby

V obci i v okolí proběhla výsadba již 4x. První výsadba proběhla na jaře roku 2002, druhá na podzim téhož roku, další na jaře roku 2003 a prozatím poslední na podzim roku 2003. Při jarní výsadbě roku 2003 se zúčastnilo 7 obcí. Pravidelně se výsadby účastní obec Kněžice se svými částmi Dubečno a Osek. Postupně byl osázen větrolam, hráze rybníků, návse, dosazeny původní aleje, osázeny cesty stromořadími a vysázeny také solitérní stromy v rámci intravilánu i extravilánu obcí. Celkem již bylo vysázeno na přibližně 600 stromů a 100 keřů.

Pomoci můžete i Vy

Pokud byste i Vy chtěli přispět k výsadbě stromů, které pravidelně AREA viva pořádá, můžete se výsadby zúčastnit buď osobně a pomoci při sázení, či můžete výsadbu podpořit finančně jakoukoliv částkou. Jen pro představu uvádíme, že náklady na jeden vysazený strom jsou v průměru 150,- Kč (vždy je cena odvislá od druhu a stáří stromu).

Výsadba - klikněte pro zvětšení Výsadba - klikněte pro zvětšení Výsadba - klikněte pro zvětšení

Autor: Lenka Navrátilová   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic