Včelaři ve Valečské enviroučebně

13.3.2011

Včelaři ve Valečské enviroučebněČerstvě zrekonstruovaný sál bývalých koňských maštalí v přízemí správní budovy zámeckého areálu Valeč prošel zatěžkávací zkoužkou, když si v něm Valečští včelaři se svými hosty uspořádali vdělávací kurz. Místní buňka je vpodstatě dost progresivní: na přednášku pozvali MVDr. Soňu Dubnou, Ph.D., která doma v kuchyni objevuje laktobacily včelám i lidem nápomocné. Po přednášce mladší část Valečské Základní organizace ještě stihla s karlovarskou konzultantkou programu Mládež v Akci projet možnost finanční podpory projektu zaměřeného na neformální vzdělávání se včelařskou tematikou.

Zpět k sálu, ten je pro život sdružení jaksi hlubší, než spříznění včelaři...

Rekonstrukce byla hrazena ze dvou zdrojů: AREA viva sehnala peníze z rozpočtu MZe (osa IV. skrz MAS Vladař), což insporovalo MK k tomu, aby podobně vysokou část také vyhradilo. Došlo tak k jevu tolik doporučovaném v tolika programových dokumentech, strategických plánech, akčních strategiích, rozvojových analýzách... a sice k propojení veřejné a neziskové sféry směrem k aktivnímu zvyšování příležitostí venkovské komunity a v našem případě i vnášení života do památkově chráněných staveb.

Sál nazýváme "Valečská enviroučebna", jelikož bude následujících 5 let sloužit primárně osvětovým a vzdělávacím akcím tematicky zaměřených na to, co umíme a sice eko a enviro. Semtam ochrana kulturního dědictví a kultura samotná.

Strop sálu je velmi charakteristický a snad nebude poutat pozornost až padesáti posluchačů více než až šest lektorů, pro které jsme k sezení vymysleli pohodlná křesílka. Sál je vybaven nejen multimediálně, ale i vlastním sociálním zázemím s hravě pojatými zárubněmi dveří, kuchyňka také je k dispozici a vlastní vytápění obřími kachláky s listely, které určily barevnost ostatních prvků a sice víno a olivy stojí u stěny. Dovnitř vedou dva vchody, což bude zvláště super, až bude dvorek pokryt hustým travnatým pažitem, uprostřed bude ohniště a důležité body exteriéru budou spojovat kameny vydlážděné cestičky. Autům vjezd zakázán.

Už tady ve Valči chybí jen ubytování...

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic