Výstupy M.A.I.E. projektu jsou na cestě

20.7.2013

Výstupy M.A.I.E. projektu jsou na cestěKoncem září se v místnosti jedné učebny na západě Portugalska sejde tucet posluchačů a podobný počet pozorovatelů. Jedni budou sledovat, jak se druhým věnují lektoři přednášející látku dle Kurikula studijního programu Sociální zemědělství. Dílčím cílem akce je adaptovat obsah do českých podmínek, dalším cílem je uvedení Kurikula v život. Pro splnění obou úkolů jsme navázali strategické partnerství: jedním z pozorovatelů bude Ing. Jan Moudrý, Ph.D. reprezentující Jihočeskou Univerzitu a sdružení AREA viva.

Období realizace projektu Multifunctional Agriculture in Europe se chýlí k závěru, takže jsme na prahu finále. Abychom prověřili funkčnost své tříleté práce, testujeme obsah studijního Kurikula na portugalských lektorech a studentech. Týdenní letní školu ve svém sídle provozně zajišťuje projektový partner Cercica, sestavování Kurikula organizovalo AGROBIO z portugalského Estorilu.

Kurikulum je designované tak, aby integrálně pojednalo zemědělský i sociální sektor. Zároveň kopírujeme standardy ECVET, level 4.: 80 hodin teorie je rozděleno do čtyř svébytných modulů od úvodu přes definici cílových skupin po rozbor vlastní situace a přijetí impulsů pro naskočení do praktického provozu v sociálně zemědělském sektoru. 40 hodin praxe na vzorové sociální farmě je organickou součástí studijního programu. Očekáváme, že uchazeči se budou rekrutovat z řad zájemců z pomáhajících profesí a zemědělského sektoru. Absolventi kurzů Sociálního zemědělství (ať už coby bakalářského studijního programu, studijního oboru na VOŠ nebo kurzů v rámci celoživotního vzdělávání) budou vybaveni odborností pro pozdvižení našich sociálních služeb i zkvalitnění života ve venkovských oblastech.

Práci Honzy Moudrého jsme poznali na Grundtvigovém setkání: v rámci European Food Kids nám začátkem června představil data ohledně uhlíkových stop různých potravin od jejich výroby po konzumaci. Blízké téma, proto jsme na Honzu navalili další – a chytil se. Zdá se, že nabídku bakalářských studijních programů Zemědělské fakulty Jihočeské Univerzity v blízké budoucnosti obohatí Sociální zemědělství.

Sociálním zemědělstvím se začíná zabývat také frekventantka Jaboku při Evangelické teologické fakulty UK Mgr. Eliška Hudcová. Dosud se v naší zemi odehrává pár pionýrských projektů propojující faremní prostředí se specifickými potřebami dříve popsaných cílovek. Věřme, že Eliščina bakalářka se nestane pouze angažovaným popisem stavu této disciplíny v Česku, ale navrhne i východiska.

Soused Václav Staněk z Koňského Dvorce Chmelištná pouští k práci u sebe zejména mládež z ohrožených i rizikových skupin... o tom, jak se mu programy Sociálního zemědělství vedou, bude následující příspěvek.

Nadále se poohlížíme po vzdělávacích institucích se zájmem o aplikaci Kurikula na své posluchače, farmáře, kteří by rádi otevřeli své brány klientům s omezeními všeho druhu nebo i kohokoli dalšího se zájmem o zmíněné téma. Neostýchejte se ozvat, kontakty jsou v Kontakty.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic