Podzim na ekologické farmě biostatek

17.12.2010

Podzim na ekologické farmě biostatekČást podzimního dne strávená na ekologické farmě biostatek při obci Valeč v podhůří Doupovských hor pro skupinu 20-40 žáků základních, praktických i středních škol. Celý program probíhá venku a má svou teoretickou i praktickou část.

Ovce poutají pozornost žáků tak mocně, že jednu ze stáda hned lapíme a ukážeme si na ní třeba jak vypadají její nehty nebo kolik má zubů. Jelikož na podzim dozrávají jablka a hrušky, čeká nás výroba moštu, takže společně setřeseme a nasbíráme alespoň metrák jablek. Jde to rychle a přitom se pozná, kdo jsou největší třídní lenoši.

Jedna parta jde pak skutečně zjišťovat, co vše se musí s jablkem nebo hruškou stát, aby vznikl mošt. Jejich úsilí je korunováno ochutnávkou tak sladké a lahodné šťávy, až se všichni diví. Během mytí, drcení a presování běží hovor o významu stromů pro krajinu a proberou se i rozdíly mezi plantážovými a extenivními sady.

Druhá skupina zatím pracuje s ovčí vlnou: vyrábí dekoraci coby suvenýr ze vzdělávacího programu na ekologické farmě biostatek. Během mykání, předení a filcování hovoří o tom, co ovce potřebuje ke spokojenému životu, jaký má význam pro člověka i přírodu a krajinu.

Ve zbylém čase porovnáme alternativní i běžné způsoby zahradničení. Zvláště objevování vůní a chutí bylinek je vděčným zážitkem. Povíme, k čemu jsou, jak nám pomáhají léčit se a k čemu se hodí, když vaříme. 

cílovkažáci základních, praktických a středních škol

délka: 120 minut

cena: 60 Kč/žák

termín: září, říjen

místo srazu: +50° 10' 42.34", +13° 15' 2.79" nebo náves obce Valeč

prakticky: program probíhá většinu času venku a sice v přírodě a to i za nepřízně počasí  včetně očekávatelných podzimních plískanic. Proto je třeba na to žáky připravit: vhodné oblečení, pevná obuv. Během programu je cca 15 minut vymezených na svačinu.

komerčně: na místě je možné v tomto období nakoupit čestvý i pasterizovaný mošt, jehněčí klobásy, včelí med...

Objednávky přijímáme e-mailem, poštou nebo telefonicky.
evp@areaviva.cz,
Zámecká 20, 364 55 Valeč
776 345 521 (Lenka), 775 272 678 (Vojtěch)

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: EKOLOGICKO-VÝCHOVNÉ PROGRAMY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic