Stolová hora nad Agarou

7.9.2013

Stolová hora nad AgarouPěší túra neboli terénní ekologický výukový program pro skupinu 15-40 žáků po přírodní rezervaci zařazené do soustavy NATURA 2000 Úhošť. Interaktivní hry, plnění úkolů a dobrodružná chůze nás během pěti hodin seznámí s přírodními i historickými zajimavostmi této lokality podhůří Doupovských hor.

Před mnoha tisíci let síly ovládané říční vílou Oharkou a všemocným bohem Perunem daly nad řekou Agarou vzniknout mystické stolové hoře. Vogast, Ugost, Uhosct, Purberg, Úhošť. Taková jména si hora po tisíce let nesla, taková jména jí daly civilizace, jež ji obývaly a jimž hora poskytovala útočiště a potravu. Po tisíce let život hory ovliňoval člověk, stejně jako hora ovliňovala život člověka. Vzájemné soužití přírody a člověka dalo během věků vzniknout unikátním přírodním společenstvům.
Během exkurze se žáci vydají na cestu časem – budou putovat jako pravěký lovec původními lesy, stanou se keltskými i slovanskými zemědělci, osadníky donedávna existující německé osady Purberg a nakonec současnými ochránci přírody. Během poutě sledují vliv člověka na pestrost přírody v té které době, učí se vnímat vazby mezi lidskou činností a stavem životního prostředí, skrze věci minulé se učí chápat ty současné i budoucí.

Hlavní téma: Změny vlivu člověka na biodiversitu v souvislosti s typem osídlení a se způsobem hospodaření, tvorba harmonické krajiny, biodiversita ekosystémová a druhová, harmonická krajina, management chráněných území soustavy NATURA 2000.

  • cílovka: žáci základních, praktických a středních škol
  • délka: 5 hodin
  • cena: 50 Kč/žák
  • termín: duben, květen, červen, září, říjen
  • místa srazu: u statku v Meziříčí nedaleko obce Zásada  u Rašovic (GPS: 50°21'51.06"N; 13°13'44.82"E), túra končí v obci Pokutice u Kadaně. (GPS: 50°22'16.48"N; 13°14'52.8"E). Dopravu si zajišťuje škola sama.
  • prakticky: Trasa je fyzicky středně náročná, nabízí řadu výhledů na okolní krajinu, tempo exkurze je pozvolné s mnoha zastaveními. Exkurzi lze uzpůsobit pro všechny stupně ZŠ i pro SŠ.  Celý program probíhá venku a sice v přírodě a to i za nepřízně počasí. Proto je třeba na to žáky připravit: vhodné oblečení, pevná obuv. Program počírá i s pauzou na svačinu.

Objednávky přijímáme elektronicky
Vaše dotazy rády zodpovíme na tel.č.:
776 345 521

Fotodokumentace z proběhlých programů

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: EKOLOGICKO-VÝCHOVNÉ PROGRAMY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic