Journalistka z Jirkova o EVVO na biostatku

10.7.2013

Journalistka z Jirkova o EVVO na biostatku„Fůůj, už nikdy nebudu jíst gumový medvídky!“ šklebí se klučina nad ovcí z biostatku ve Valči. Právě se dozvěděl, že její kopýtka jsou ze želatiny, podobně jako oblíbené bonbony. Chlapec přijel spolu s ostatními dětmi na exkurzi, kterou pro ně zorganizovalo kadaňské občanské sdružení Radka v rámci příměstského tábora.

Zážitků si malí návštěvníci se svými maminkami a babičkami odváželi po několika hodinách až až. Překvapilo je, jak ovce držela při stříhání vlny, sami si pak zkoušeli vlnu pročesávat a vyrobit z ní barevné filcové obrázky. Na vlastní oči viděli, jak se z ovčího mléka stává ovčí sýr. „Hustý! Stačilo jen trochu nalít vodu a zamíchat,“ diví se holčička v kšiltovce s princeznami, ale ochutnat „radši“ odmítá. „Nelil jsem tam vodu, ale syřidlo,“ vysvětluje trpělivě Vojtěch Veselý, který spolu se svou ženou Lenkou biostatek obhospodařuje.

Společně ukázali dětem a jejich průvodkyním oblasti jejich každodenního života a praktickými ukázkami nešetřili – vyzkoušet si předení na kolovrátku chtěly nejen holky, ale i kluci. Po ovčím mléku i sýru se jen zaprášilo. Prohlídka včelína, pláství a úlů zanechala v některých hluboký dojem, ale v oblíbenosti jednoznačně vedly ovce. Zvolání: „Helééé, ona kaká!“ přilákalo víc než polovinu z 31 účastníků, aby na vlastní oči viděli jeden ze základních tělesných procesů.

Jurta, kruhové obydlí typické pro mongolské pastevce, v níž manželé Veselí se svou dcerkou žijí, vyvolala obdiv: „Jako indiáni!“ hlesla nevěřícně jedna z dívenek, které nahlížely opatrně dovnitř.

Součástí biostatku v poklidném valečském údolí je také rozlehlý jablečný sad, na jehož vrchním konci připravili hostitelé domácí hráškovou polévku a chléb s ricotou a ovčí paštikou. „Málokde ochutnáte paštiku, v níž jsou jen játra a koření,“ nabízel Vojtěch Veselý delikatesu, kterou by si maminky bývaly nejradši odvezly i s sebou domů, jak jim zachutnala. Obědové menu bylo zakončeno opékáním buřtů na ohni.

„Jezdí k nám i školní výpravy, buď jen na výlety nebo v rámci environmentálního vzdělávání. Připravujeme pro ně vzdělávací a zážitkový program, ročně je to kolem tisíce dětí. Jsme rádi, že nás v této činnosti podporuje krajský odbor životního prostředí, díky němuž nemusí školy platit dopravu,“ dodává na závěr červencové exkurze „statkář“ Vojta.

Děti zatím sbírají batůžky a loučí se s ovečkami a se psem Bačou, maminky a babičky kupují domů mléko a sýr. Půlden v biostatku končí.

Autor: Eva Dušková   |   Sekce: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic