Šárka s Marií se účastnily EFK projektu

19.3.2014

Šárka s Marií se účastnily EFK projektua sepsaly o tom poutavé reporty. Začněme rovnou tím Mariiným: Dovolíte,abychom se svámi podělili o své dojmy ze studijního pobytu v Dánsku. Byl to projekt zaměřený na zdravé stravování dětí a mládeže. EUROPEAN FOOD KIDS. Tento program nám, tedy mě Marii a Šárce nabídl pan Vojtěch Veselý z organizace AREA viva. V únoru jsme tedy odletěly do Dánska.

Ubytování bylo na střední škole kde se o nás vzorně starali, a jazyk rozhodně nebyl žádnou barierou, o překlad se postarali manželé Veselých a dále pak sl. Petra a Míra. Kolem nás zazněla i němčina a polština.
Program byl nabitý. Každý den něco nového, podívali jsme se, jak chovají na farmě krávy a vyrabí mléčné produkty, dále zpracovávají maso, další farma pěstuje len a konopí, ze kterého lisují olej za studena, melou mouku a hlavě si všechny své výrobky prodávají sami ve svých obchdech. Rozhodně tam nenarazíte na žádný supermarket. V Tomto směru jsou soběstační.
V Jedné mateřince, kterou jsme navštívili, jsou děti celý den venku, hrají si a jednou týdně si samy za pomocí učitelek usmaží na otevřeném ohništi palačinky. Pánvičky s prodlouženou rukojetí jim zaručí, že mají dostatečnou vzdálenost od ohně. Pobíhají v konbinezkách dle počasí. Co je pro nás podstatné: děti nemají teplou stravu, jak jsme na to zvyklí tady, ale nosí si svačinku sebou. Tedy žádná kuchyně. Rodiče si všechno hradí, včetně platů učitelů.
V další střední škole, která je zaměřena na celostní medicínu a zdravou výživu, jsme si zkusili uvařit podle tamní receptury, Každý z nás si vylosoval jídlo. Co sme si uvařili, to sme také snědli, jídlo ze zeleniny bylo chutné. Byly to pokrmy uvařené na sladko i slano, každý si vybral dle chuti. Převažovala zelenina ořechy a ryby.
Kolem naší školy, kde jsme byli ubytovaní mají velkou zahradu,sazejí zeleninu a všechno co na zahrádce najdete do tvaru kruhu nebo elipsy, tedy rozdíl od nášich typických rovných záhonků. Zahradu mají k odpočinku i na práci,jako my ,ale více využívají ekoligii.Ploty jsou zásadně příodní pokud se to dá nazvat plotem,protože žádné oplocení ,které dělí sousedy tam nenajdete.Tak tedy v Dánsku ve školách není stravovací system jako u nás ve školách,školy jsou soukromé ,rodiče platí dětem vše.
V Dánsku všichni jezdí na kole,oblečení převažuje černá barva,proč to nevím,proč jezdí na kole, protože je všude rovina nenajdete kopeček.U nás byste se zapotili do kopečka´ Zádné záclony,mají rady malé předměty v oknech.Všude kde je to možné jsou větrné elektrárny i v moři.Téměř všude se pasou koně,Převažuje chov koní. zřídka ovce.Nemají ovocné stromy, v tamní púdě se jim nedaří,pokouší se o je jejich pěstování.U moře najdete písečnou pláž a hodně krásných oblázků,ale než kněmu dojdete tak narazíte na domečky ,které mají na střechách,porosty trávy a nijak nevyčnívají  nad okolí.Plno rekreačních chat,krásně zařízených s velkými okny výhledem do okolí.Opravené silnice,a vedle toho další navazuje pro kola.
Tak to jsou ve zkratce naše postřehy.Doufáme že jsme vás tímto článkem nenudili,a trochu vám přiblížili jak si ti Dánové žijí.
Marie Valchařová.
VoVes: Protentokrát končíme. Referenci Šárky Švambergové uvedeme při nějaké okurkové sezoně.

Autor: Marie Valchařová   |   Sekce: AKTIVITY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic