Akreditovaný ÚVOD DO SOCIÁLNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍ

1.2.2017

Akreditovaný ÚVOD DO SOCIÁLNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍLektoři: Mgr. Bc. Eliška Hudcová, Mgr. Vojtěch Veselý Časová dotace: 24 hodin Počet účastníků: 16 Cena: 2 900 Kč Akreditace: MPSV, číslo akreditace 2014/0527-PC/PP Termín: 10. – 12. 3. 2017V sociálním zemědělství se setkáváme s tématy jako např.: sociální a solidární ekonomika, multifunkční a postproduktivní zemědělství, sociální exkluze a sociální integrace, ale také jídlo v souvislostech a společenská odpovědnost, rozvoj komunit, rozvoj venkova a především postavení sociálního pracovníka a sociální práce v nich.

 ÚVOD DO SOCIÁLNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍ

Jabok – Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Salmovská 8, 120 00 Praha 2, www.jabok.cz
Lektoři: Mgr. Bc. Eliška Hudcová, Mgr. Vojtěch Veselý
Časová dotace: 24 hodin
Počet účastníků: 16
Cena: 2 900 Kč
Akreditace: MPSV, číslo akreditace 2014/0527-PC/PP
Termín: 10. – 12. 3. 2017
 
Anotace Sociální zemědělství zahrnuje celou škálu činností, jejichž cílem je podpořit a pomoci lidem, kteří se dostávají na okraj společnosti kvůli nejrůznějším znevýhodněním, a to na základě zaměstnávání, rehabilitací a terapií a vzdělávacích činností především na farmách a při zemědělských činnostech. V sociálním zemědělství se setkáváme s tématy jako např.: sociální a solidární ekonomika, multifunkční a postproduktivní zemědělství, sociální exkluze a sociální integrace, ale také jídlo v souvislostech a společenská odpovědnost, rozvoj komunit, rozvoj venkova a především postavení sociálního pracovníka a sociální práce v nich.
Cíl Cílem kurzu je seznámit jeho účastníky s konceptem sociálního zemědělství, terapeutickými a integračními přístupy v zemědělství z pohledu sociální i zemědělské práce. Účastníci budou mít příležitost poznat komplexně tuto oblast v teoretické rovině i na základě praktických exkurzí, bude také prostor vymodelovat vlastní sociální farmu či zkusit, jak zavést do vlastní organizace prvky sociálního zemědělství. Cílem kurzu je také navnadit k dalšímu studiu a rozvoji oblasti a především k aplikaci konceptu do praxe.
Obsah Kurz nabízí celkový přehled o historii a současnosti sociálního zemědělství v Evropě a v České republice, typologii farem a organizací, cílových skupin, možností aktuálních podpor a financování sociálního zemědělství atd. Kurz se věnuje dalším tématům, která se váží k zemědělské farmě jako důležitému partnerovi místního rozvoje na venkově (WWOOF, KPZ, komunitní a sociální zahrady). Kurz nabízí široký prostor pro řešení konkrétních problémů z této oblasti. Součástí kurzu je exkurze na dvě sociální farmy.
Předběžný harmonogram
Pátek 10. 3. 2017 Exkurze na sociální Ovčí farmu v Ledcích u Slaného a na biodynamickou sociální farmu Svobodný statek na soutoku v Českých Kopistech.
Sobota 11. 3. 2017 Seminář na Jaboku s průřezovými tématy, setkání a představení příkladu dobré praxe s Míšou Noskovou z o.p.s. Kokoza.
Neděle 12. 3. 2017 Seminář na Jaboku, individuální i kolektivní, praktické i teoretické konzultace, zhodnocení a zakončení kurzu.
 

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic