Aktivit na poli Sociálního zemědělství utěšeně přibývá

21.1.2014

Aktivit na poli Sociálního zemědělství utěšeně přibýváTěšíme se, až se Sociální zemědělství rozvine v hustou záchytnou síť, která zmalební vzhled českého venkova, umožní konzumentům dostat se k místní faremní produkci přímo a v neposlední řadě zdůstojní život různě potřebným. Pracujeme na tom, aby zemědělské prostředí těchto cílů dosáhlo spíš rychleji než pozdě.

Na úvod stati novinka o založení FB profilu pro sociální zemědělství. Mrkněte, pokud nevěříte. Vlastně, proklikněte a podívejte se tak jako tak, pokud nic jiného, jedná se o celkem pěknou studnici fotografií.

Jinak se zdá, že bototm-up proces dosahuje stavu, kdy už je vskutku třeba přizvat osoby ve funkcích, ministerské úředníky, metodiky a další protagonisty, co mají vliv na podmínky, které sociálně zemědělské aktivity rámují. Aktuálně registrujeme 12 zemědělských provozů, kde se na "výrobě" podílí osoby, které pro vedení plnohodnotného života potřebují asistenci odborníka: sociálního, výchovného, probačního... pracovníka. To je dost na to, aby utříděná suma zkušeností vydala relevantní informaci o tom, co povede k rozvoji tohoto sektoru. Dosud se jedná o izolované, nadšenecké a spíše krátkodobé projekty bez pravidelné podpory. Dokonce expertní/odborné vzdělání v oblasti je k dispozici: pražský Jabok pomalu otevírá kurz CŽV a s bakalářským programeme přichází ZF JŽU. To už je slušný kus cesty uražený.

Pohled do západního zahraničí naznačuje, že iniciativy zdola v určitý okamžik dosáhnou svého maxima a pro další rozvoj potřebují systemovou podporu. Takováto fáze v oblasti Sociálního zemědělství nastává a bylo by škoda, kdyby upadlo do undergroundu. Ostatně, ten bokem institucionalizované varianty poběží dál tak jako tak, nicméně neměl by být mainstreamem.

Už to začíná být dlouhé.

AREA viva chystá fórum na téma Sociálního zemědělství, kde se mají sejít osoby s vlivem na podmínky a pravidla. Věřím, že napříště to nebude takřka výlučně tento web, kde se o novinkách dočtete. Snad napříště očekávejte, že se o novém nastavení finanční, metodické, justiční i politické podpory pro Sociální zemědělství dozvíte z televize, rozhlasu, tištěných médií nebo jejich on-line mutací.

Hledáme populárního popularizátora či ikonu oboru. Nabídněte (se).

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic