Social integration in green

15.2.2017

Social integration in greenPředbíháme harmonogram. Projekt Visegrádské čtyřky na sdílení zkušeností a potřeb malých sociálních farmářů v České Republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku ještě ani nezačal a už o něm píšeme. Mnoho setkání a animovaného síťování na polích sociálního zemědělství, tvorba diseminačních pomůcek a komunikační platformy, zazáříme na Zemi živitelce i v maďarském Bercelu... to jsou hlavní výstupy slibované pro rok 2016.

 Cílíme na Visegrád. Složení partnerů je kompletní i referenční: reprezentuje země v pionýrském stavu, stavu rozdrobených iniciativ a zemí na poli sociálního zemědělství středně rozvinutých. Proto si máme co nabídnout a co sdílet a budeme tak činit na dálku i prezenčně a nakonec i veřejně.

V rámci projektu Social Integration in Green nepůjde pouze o setkání malých farmářů zemí Visegrádské čtyřky, ale také o přímé zapojení klientů sociálního zemědělství do práce na farmách v Maďarsku a České republice. Díky tomu vzniknou krátká videa a další materiály, jež podpoří konkrétní představu a rozšíří povědomí o sociálním zemědělství v regionu V4.

Jako další výstup jsou plánovány nové webové stránky, do nichž budou vkládat své zkušenosti s farmařením postupně zasíťované sociálně zemědělské organizace ze středoevropského pólu.

Příště napíšeme nejpozději koncem června: krátký článek o zapojení příjemců sociálních služeb do výstavby sklepa na pěstování hub a bude o tom i video, koncem září o sázení vodomilných rostlin do kořenové čističky v EkoCampu DOUPOV. Mezitím snad i o změnách na webu – komunikační platformě pro sociální zemědělství.

Partnerskými organizacemi tohoto projektu jsou česká AREA viva, z.s., maďarská WWOOF Magyarország Nonprofit Kft., slovenské Občianske združenie Druživa a polské Kujawsko-Pomorski Osrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

AREA viva, z.s. přivezl do ČR koncept sociálního zemědělství v říjnu 2012 prostřednictvím M.A.I.E. projektu. Od té doby jsou členové spolku činní v této multidisciplinární oblasti na rozličných frontách od zasedání v ministerských pracovních komisích po zaměstnávání schizofrenních paranoiků na svých farmách. Prostřednictvím WWOOFu máme za sebou úzkou spolupráci s maďarským partnerem, který se podobně jako AREA viva, z.s. před pár lety začal věnovat i sociálnímu zemědělství. Zároveň víme o existenci http://socialfarm.gak.hu/, však se s Janem Moudrým a jeho českobudějovickou fakultou agrikultury vzájemně podporujeme, je skvělé, že Visegrád podporuje posilování živlu za nádherný venkov pro všechny a všechno.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic