Sociální zemědělství má za sebou veřejné projednání na ministerské půdě

30.11.2015

Sociální zemědělství má za sebou veřejné projednání na ministerské půděKdyž Marian Jurečka přebíral ministerskou roli, koncept neznal. Když poslední listopadový den roku 2015 vítal účastníky konference na pražském Tišnově, nesmírně si Sociální zemědělství pochvaloval. Rovnou vyzval k nacházení hlubší provázanosti s ostatními obory s tím, že zemědělství má potenciál pro synergický přístup s oblastí zaměstnanosti a sociálních věcí. „Vedle bodového zvýhodnění žadatelů, úvěrů od PRGLF a osvěty je třeba zemědělcům nabízet systémové nástroje. Přeji si rozvoj oblasti a děkuji těm, kdo se jí věnují.“ Potlesk. Eliška Hudcová nadále aktivně reprezentuje AREA viva, z.s. na poli Sociálního zemědělství.

Budiž tento příspěvek tributem projektu MAiE, poněvadž participace AREA viva, z.s.znamenala iniciační výkop, který vyústil ve Veřejné projednání konceptu Sociálního zemědělství (30. listopadu 2015, cca 120 účastníků) a á vůbec vznik pracovní komise (15 členů) coby poradního orgánu ministra zemědělství. Pro mě, předsedu AREA viva, z.s., se jedná o v podstatě velkou satisfakcí, která mi umožňuje aktivního zapojení nechat. Samotnému se mi nedaří proniknout do velké hloubky jakýchkoli témat, tím pádem je bezva, že mé klouzání po povrchu Sociálního zemědělství vedlo k jeho pevnému usazení do admin struktur ČR. A super, že dotazy z pléna poukázaly nejen na erudici přítomných, ale také přijetí tematu ze snad všech myslitelných tematických stran. Dotazy se zhusta týkaly také vzdělávání, tedy výstupu zmíněného MAIE.Kupidivu, to jsem nečekal, skloňoval se i WWOOF:

Jiří Netík Sr., předseda pracovní komise se Sociálnímu zemědělství věnuje od 13. listopadu 1989, kdy byla svatořečená Anežka česká. Rozpitval si její myšlenky a v regionu svého původu rozpoutal mohutné propojení zemědělského zázemi s dalším zpracováním a návazností na všechny myslitelné chráněné dílny. Zasazuje se za ministerstvem zaštítěná poradní místa v regionech. a vnímá založení komise jako šťastné a dobře designované. Tento příspěvek se stal intrem projednávání s konkrétními informacemi.

Prof. Ing. Jan Moudrý, CSc. opět ukázal oblíbené grafy o (mimo)produkčních funkcích zemědělských provozů. Mimoprod. role nabývá na významu, ale zatím moc ne a pomalu. V Česku máme aktuálně sociální a produkční složku dost oddělenou, ale ještě před 100 lety u nás tato dualita neexistovala. Máme tedy na co navázat. Na menších nebo extenzivních farmách by sociální zapojení nemělo mít negativní vliv na produkci, navrhuje tedy napřít energii a podporu tímto směrem. Tedy nejen terapie, ale i zvyšování zaměstnanosti při extenzivním hospodaření je cílem SocZem aktivit.Intenzivní průmyslové velkofarmy počet pracovních míst na venkově snižuje a snižuje leccost dalšího, čím by venkov mohl být přínosem pro společnost a možná i planetu, žejo.

Vizi a definici přinesla Mgr. at Bc. Eliška Hudcová. Stará se o web http://www.socialni-zemedelstvi.cz a je členkou AREA viva, z.s., od které přebrala agendu tak důkladně, že mi bohatě stačí sledovat rozvoj a těšit se z něj.

Promluvil i děkan zemědělské fakulty JČU prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc: vnímá zemědělce jako nutně nejvetší ochranáře životního prostředí, jinak se nám ta planeta fakt rozpadne, když to tak nebude. Takhle to přímo neřekl, ale představil Jihočeskou zemědělku jako progresivní právě v této oblasti. Honza Moudrý je toho příkladem. Tím pádem je jasné, že SoZem se svými sociálními, environmentálními, komunitními i vzdělávacími rozměry přebírají.

Studijní program: profesní bakalář bez přímé Mgr. návaznosti. Nicméně nabídka dalších stupňů klidně s návazností na PhD. Zapojují Zdravotně lékařskou, Ekonomickou, pedagogickou fakultu. Coby univerzita mají odborníky, „cítíme se na to odhodláni, ve spolupráci s Netíkama dotáhneme akreditaci oborů a připravujeme se i na zájemce z praxe nabídkou kombinovaného studia.“ Provozní obor: absolvent je schopen jit dopraxe a v zemědělském oboru se uživit, zároveň má předporozumění pro sociální specifika.

PGRLF: otevřený, investíční (5mil) nebo provozní (1mil) úvěry, odvozeno od počtu zaměstnaných osob, nejlépe zde: http://www.pgrlf.cz/socialni_zemedelstvi/prg_socialni_zemedelstvi.php

Postřehy:  Ministr Jurečka nepřímo poukázal na rezervy MPSV. Těším se tedy na schéma podpory pro ekologický sociální podnik.

Haken: přijďte se nápady, jak kam posunout koncept, něco se odehrálo rovnou zde.

Elo, děkujem. Budu pozdravovat Joosta, Mariku, Thomase, Alexe... tu celou MAIE partu.

 

 

 

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic