Český WWOOF přehledně a stručně

23.4.2016

Český WWOOF přehledně a stručněStránka textu popisující, co je to WWOOF a v jakém stavu se v Česku nachází... Vcelku stručný článek, který postupně otiskují spříznené magazíny. Takže kdo jste prošvihl 7G, Bedrník nebo Bioměsíčník, k dohnání zde...

Existují lidé, kteří se chtějí ponořit do ekozemědělství. Existují farmy, které takovou zkušenost poskytnou. Dvě strany mají cíl: potkat se a sdílet se spolu. WWOOF takovým setkáním pomáhá již od sedmdesátých let a v Česku funguje od roku 2003. Nevzhledná cizojazyčná zkratka pod sebou skrývá sousloví: „celosvětové příležitosti na ekologických farmách“. Jedná se o vcelku neformální síť farem, které zachovávají principy šetrného hospodaření a většina z nich si drží certifikát BIO. Referenční profil, dalo by se říci, je rodinné hospodářství se zeleninovou zahrádkou a ovocným sadem se vzrostlými stromy tak, aby se pod nimi daly pást ovce. Bokem stojí pár včelích úlů, v chlívku se schovává pašík a v průjezdu je králíkárna. Kuchyň slouží k výrobě zavařenin, sýra, sušení bylinek a pečení domácího chleba. Zkušenost si WWOOFer může odnést i z biodynamického vinařství, hospodářství s rybníkem, skleníkem nebo permakulturními prvky typu jedlého lesa. Nedivte se, když nějaké stavení bude z alternativního materiálu nebo alternativně vybudované, WWOOF sdružuje i kutily a experimentátory. Farmářská rodina navíc často funguje i jako oživující element regionu a stíhá organizovat ochotnické divadlo, obecní jarmarky, semináře a workshopy nebo programy sociálního zemědělství.

A konečně: seznam aktuálně cca 50ti míst rozložených po celém Česku visí na www.wwoof.cz. WWOOFer si mezi profily farem vybírá ty, které mu sednou, přesněji řečeno nabízejí zázemí pro získání jím vyhledávané zkušenosti. Filtruje si je podle lokality, nabízené stravy (omni, vege, vegan, makrobio...), jazyků, kterými na farmě vládnou, frekvencí, se kterou odpovídají na maily... Po registraci (EUR 15/rok; paypal, kreditka) se instantně zobrazí kontaktní údaje a otevře se možnost zaslat hostitelským farmářům žádost o přijetí. Dvě strany se dohodnou na praktických okolnostech setrvání na farmě (můžeme vzít děti nebo psa? vyzvednete nás od vlaku? spacák a baterku s sebou?) a hotovo, slow turistická konzumace zážitků může začít.

Aby WWOOFer získal plnou zkušenost, účastní se vesměs všech aktivit, které na farmě probíhají = stává se členem rodiny. Když farmář opravuje ploty, WWOOFer s ním. Farmářka vyrábí kopřivové pesto, bezva možnost se něco přiučit přiložením ruky k dílu. Když rodina obědvá, WWOOFer usedá ke společné tabuli plné farmářských lahůdek. Oslava babiččiných narozenin? WWOOFer je při tom a sociální dovednosti se hopem prohlubují. Nejsnazší pro obě strany je, když WWOOFer na farmě přímo bydlí: přívěs na zahradě, postel ve vejmínku, v nouzi rozkládací gauč v obýváku.

Léto je v rozpuku, zemědělci finišují se senem. Pak přijde sklizeň zeleniny a ovoce, vytáčení medu, do toho se dojí, štípe dříví, možná porážka či zabíjačka, výlov... a tak dále a tak podobně. Od listopadu do února trochu útlum, ale najdou se farmy vděčné za záskok na část zimy, poněvadž jen tehdy může aktivní zemědělec své rodině dovolenou dovolit. Chcete-li wwoofovat během nadcházejících prázdnin, je nejvyšší čas dohodnout se s hostiteli, kdy a na jak dlouho k nim dorazíte. Vítaní bývají zájemci na dva týdny a déle – prvních pár dní potřebují na zorientování se, než dosáhnou jakés takés samostatnosti. WWOOFerské páry mají výhodu, že se ve volném čase snáz zabaví mezi sebou. Panuje úzus, že aktivní část dne trvá 5-6 hodin. Za možnost lákat k sobě WWOOFery platí hostitelská farma EUR 20/rok.

Profil farmy máme. Jak jsou na tom WWOOFeři? Obecně se jedná o mladé vzdělané a zaměstnané lidi nebo studenty. WWOOF není pracovní seznamkou, zprostředkovatelskou agenturou ani neposkytuje možnost přivydělat si na farmě. Dvě třetiny jsou cizinci, kteří vnímají WWOOF jako formu ekologicky šetrného cestování. Věk ani vzdělání však nejsou limitem, resp. registrovat se dá od 18ti let věku. Dle rok starého výzkumu se proměnila motivace WWOOFerů jezdit na farmy od snahy podpořit ekologické zemědělství k touze poznat víc kolem soběstačnosti, udržitelnosti a netradičních obchodních systémů. Farma se stává didaktickou pomůckou, na které se odehrává plnohodnotný vzdělávací proces: nové vědomosti, prohloubení kompetencí i změna postoje kýženým směrem. Málokterý hostitelský farmář dříve newwoofoval a málokterý WWOOFer nesní o vlastní farmičce někdy v budoucnu. Takovou si pak může rovnou do WWOOFu registrovat, pokud by byla v Česku, bude se mu s povděkem věnovat autor tohoto textu.

Pokud byste rádi wwoofovali jinde než v Česku, mrkněte na www.wwoof.net. Dá se říct, že každá větší země má svou vlastní WWOOF organizaci, která se stará o domácí farmy. Klidně v cizině wwoofujte, nicméně vězte, že máte príma domácí sousedy. Třeba na Vysočině nebo ve Slezsku.

Vítejte ve WWOOFu.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: WWOOF   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic