European WWOOF meeting - setkání koordinátorů

26.6.2013

European WWOOF meeting - setkání koordinátorůKoncem letošního května proběhlo v Portugalsku pravidelné setkání evropských koodrinátorů WWOOFu. Zatímco dva roky nazpět byla agenda European WWOOF meeting (místo konání: Valeč, Western Bohemia) celkem chudá, letos jsme se prali hned s několika výzvami. Touto cestou obsah třídenního rokování sdílíme. Kulisami se stalo permakulturní hospodářství východně od Aljezuru, tedy velmi inspirativní prostředí pro lecjakého byť středoevropského farmáře...

Loni vznikla WWOOF federace sdružující koordinátory z celého světa. Její internetový obraz visí na www.wwoofinternational.org. FOWO je nezisková organizace se sídlem v Manchasteru a na zajištění jejího legálního rámce se velmi podílel Jakub Kotůlek, člen AREA viva. Zatím se nám jeví jako přinosné stát se členem a sice nejen pro posílení českého, ale i světového WWOOFu.
Tématem setkání bylo také pojištění WWOOFerů na straně jedné a hostitelů na druhé. Jsou země, kde je pojištění povinné (Itálie, Estonsko) i země, kde je WWOOF koordinátoři za příplatek jedněm či druhým nabízejí. Většina evropských koordinátorů se ovšem snaží pojištění z různých důvodů vynout. Mezi takové patří i Česko. Našimi nejčastějšími argumenty (posvěcenými většinou hostitelů) jsou např.: další extra papírování, dosavadní neproblémové zkušenosti, nechuť spojovat WWOOF s finančními institucemi. V Portugalsku vznikla pracovní skupina pro nalezení „alternativního pojistitele“, který by stál mimo nadnárodní společnosti (www.arccoop.coop?), nebo způsobu, jak by pojistitelem mohla být sama FOWO. Ačkoli stojíme vně této skupiny, hodláme její práci sledovat, případně svým hostitelům i WWOOFerům alternativní způsob pojištění také zajistit.
Termín setkání se kryl s demonstračním pochodem proti praktikám společnosti Monsanto. Tím pádem se mezi účastníky setkání strhla sice kultivovaná, přesto bouřlivá debata kolem aktivistického angažování se WWOOFu při tematicky blízkých akcích. WWOOF se ze 40 let své existence stal celosvětově celkem známým pojmem a jeho síla se dá vyjádřit půl milionem aktivních členů WWOOFerů a desítkou tisíc aktivních hostitelů. (Jedná se tedy o největší „organizaci“ sdružující aktivní dobrovolníky na environmentálním poli.) Nakonec ovšem převážil neaktivistický postoj = nedemonstrovat s transparentem typu „WWOOF JE PROTI … !!!“. Byla však vyzdvižena potřeba představovat WWOOF jako možnost vykročit z konzumeristicky konformních kolejí.
Problematika ropného zlomu nám vydala na jednu tematickou sekci, poněvadž máme-li WWOOF prezentovat jako variantu udržitelného turizmu, neměl by tolik zapáchat naftou. Takže jsme se zastyděli nad vlastní CO2 stopou a snažili si nějak omluvit, že nás většina z cca 50ti účastníků na nejzazší cíp Pyrenejského poloostrova letěla. Nám tady v Česku z toho vyplynulo zadání vytvořit tak hustou síť hostitelských farem, aby bylo možné z jedné na druhou dojít pěšky. Máme regiony, kde je možné spojit spolu dvě tři farmy lajnou do 30km (Karlovarsko, Českomoravská Vrchovina, Jižní Morava...), ale jsou i méně zastoupené, kde máme, co dělat. Kdo byste, milí čtenáři, věděli, jak pomoct, pusťte se do toho.
Kde se bude konat setkání za dva roky, zatím netušíme. Co ovšem víme přesně je to, že WWOOFerská sezona je v rozpuku, takže: WWW.WWOOF.CZ

 

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: WWOOF   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic