Inovativní způsob jak pomáhat lidem v zemědělských či odlehlých oblastech

30.3.2016

Inovativní způsob jak pomáhat lidem v zemědělských či odlehlých oblastechPartneři projektu “Entrepreneurship and Community cooperatives (EntCoM)” (Podnikání a komunitní spolupráce) pracují společně na speciálním školícím programu, určeném pro vzdělávání takzvaných CCFs “Community Cooperative Facilitators“ - tedy facilitátorů – zprostředkovatelů či pomocníků komunitní spolupráce. Tito komunitní “facilitátoři” pak budou schopni podpořit občany a komunity v zemědělských či odlehlých oblastech v sebeorganizování a sdružování se do kooperativ s cílem vyřešit problémy a překážky na místní úrovni, které lokální poskytovatelé služeb nemohou zvládnout.

Moduly, tvořící toto školení zahrnují rozmanité aktivity vedoucí k realizaci a rozvoji vhodných kompetencí potřebných k funkci komunitního facilitátora. Budoucí facilitátoři budou formálními i neformálními metodami vzděláváni v tom, jak pomoci individuálům či skupinám v identifikování jejich komunitního projektu, ve využití modelu založení “kooperativy” nebo podobného modelu, v realizaci jejich projektu, v rozvoji komunikačních a marketingových technik, v uplatňování efektivního finančního řízení, řízení lidských zdrojů apod.

Mezinárodní školení pro prvních 70 facilitátorů -10 z každé partnerské země se koná v Itálii, v únoru 2016. Účastníci budou poskytovat zpětnou vazbu, poskytovat hodnocení a doporučení a tím se budou podílet na vývoji finálního školení, hlavního výstupu projektu EntCoM. Po dalším testovacím školení na národních úrovních bude finální kurz k dispozici - také ve formě e-learningu - v druhé polovině roku 2016.

Proč komunitní facilitátoři?

V malých vesnicích a zemědělských oblastech nejsou často poskytovány všechny potřebné služby, protože vládní zdroje na to prostě nestačí. Soukromé zdroje jsou také velmi omezené a tak často právě v zemědělských a odlehlých oblastech chybí například potřebné služby pro děti a starší občany. Často také, právě díky chybějícím zdrojům, existuje špatná a nedostačující péče o veřejné statky jako např. zelené plochy nebo staré opuštěné budovy.

Komunitní kooperativy představují model, který podporuje participaci všech občanů jako aktivních členů své komunity. Díky sebeorganizaci a sdružení se do kooperativ mohou občané sami zvládnout např. péči o veřejná prostranství. Model komunitních kooperativ je odpovědí na potřeby malých zemědělských oblastí v mnoha částech Evropy. Projekt EntCoM si klade za cíl podpořit výuku a existenci facilitátorů, kteří by pak podpořili občany a komunity ve vytváření, rozvoji a fungování kooperativ. V rámci těchto kooperativ by pak občané sami byli schopni realizovat své komunitní projekty.“ Vysvětluje Katia de Luca, představitelka italského partnera projektu.

 

Kontakt

Leila Richterová, Komunikujeme o.p.s. – Projektový partner odpovědný za disseminaci.

Richterova@komunikujeme.eu, tel.: 00420 728 274 274

 

Backround

Projekt EntCoM trvá od září 2014 do srpna 2016 a má 7 partnerů: TOJAS INVESTIMENTOS, LDA (Portugalsko), Sarikamis Kaymakamligi (Turecko), Latconsul SIA (Lotyšsko), KOMUNIKUJEME o.p.s. (Česká Republika), ENTER-EUROPEAN NETWORK FOR TRANSFERAND EXPLOITATION OF EUROPEAN PROJECT RESULTS (Rakousko), nově TFEI (UK) a je koordinován Lega Regionale delle Cooperative e Mutue LEGACOOP (Itálie).

Projekt je zaměřen na podporu aktivního občanství a podnikání (respektive sociálního podnikání) v malých a odlehlých oblastech.

Projekt má tři hlavní aktivity:

1. rozvoj a upevnění podnikatelských kompetencí (znalostí, dovedností a postojů) za účelem vytvoření struktury podnikatelských iniciativ v rámci specifické oblasti komunitních kooperativ“

2. podpořit mobilitu v učení na úrovni EU, aby odpovídala místním potřebám.

3. přispět k uznání a validaci takových podnikatelských kompetencí v rámci ECVET, ESCO a EUROPASS.

Více informací: www.entcom.eu, FB, LinkedIn

Autor: Eliška Hudcová   |   Sekce: SOCIÁLNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic