ekologická farma

11.2.2009

ekologická farmaProgram o životě hospodářských zvířat, o potřebách jednotlivých druhů a jejich domestikaci. Jak se žije ve velkochovech a na ekofarmách. Co je biomléko, biovejce, biomaso... Vegetariánství jako alternativa. Simulační hry a diskuse. Proč lidé chovají domácí a hospodářská zvířata? Jak by se o ně měli správně starat? Povídání o životě na statku v dobách našich předků. Proč došlo k soužití lidí a zvířat? A jaký je dnešní život domácích zvířat? Dostaneme se k posvátným zvířatům, zastavíme se na hospodářství v době před a po průmyslové revoluci a nakonec se přeneseme na naši farmu. Potřeby domácích zvířat, etické jednání, ekologické zemědělství. Pozorování zvířat a přímý kontakt s hospodářskými zvířaty.

V programu se dozvíte, jak probíhalo zdomácnění zvířat a jakou roli sehrálo ve vývoji lidstva. Prostřednictvím aktivit a přímého kontaktu se zvířaty si děti uvědomí životní potřeby zvířat a ujasní si pojmy živočišný druh a plemeno.

Smyslem programu je prostřednictvím zážitku z kontaktu se zvířaty vnímat rozmanitost a krásu života a uvědomovat si náš vztah k nim. Volně žijící zvířata poznávají děti různými smysly podle kožešin, rohů, parohů apod., drobné živočichy už samy loví v rybníčku nebo pod kameny a určují podle klíče a konečně na farmě se dostávají do co možná nejtěsnějšího kontaktu  s domácími zvířaty. Děti by si kromě vědomostí měly především odnést vědomí práva živých tvorů na život a odpovídající životní podmínky.

Děti navštíví farmu s domácími zvířaty obojí s možností co nejbližšího kontaktu s nimi. Zkusí si formou testu, zda by věděli, co od nich které zvíře očekává. Zahrajeme si na velkochov hospodářských zvířat, dostaneme se k ekologickému zemědělství, ochutnáme  biovýrobky. Následuje zamyšlení nad tím, jestli je nutné provádět pokusy na zvířatech, jak může s podmínkami ve velkochovech souviset např. ptačí chřipka, jaké jsou kulturní rozdíly ve vnímání zvířat v různých částech světa a proč a jak vnímáme rozdíl mezi užitkovými a společenskými zvířaty.

teorie: kombinace předchozích

praxe: kombinace předchozích – dle sezóny

bonus: kombinace předchozích – dle sezóny a délky exkurze

délka: 180 minut – víkend

cena: 100 Kč (180 minut)

termín: duben – říjen

 

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: pedagogické balíčky - exkurze   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

AREA viva - sdružení pro ekologii a zemědělství - Valeč č.p.7, 364 55, Czech republic